Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZA BRANOU- Hvězdy z děcáku II.

19. 3. 2010
HVĚZDYhvězdyHVĚZDYhvězdyHVĚZDYhvězdyHVĚZDYhvězdyHVĚZDYhvězdyHVĚZDYhvězdy
 
Tisková zpráva:
 
   Kutnohorský divadelní projekt TeenDramec intenzivně studuje autorskou hru Václava Veselého Za branou. Inscenace určená pro divadelní prkna nese podtitul Hvězdy z děcáku 2. To napovídá, že se k realizaci scénáře sešli opět mladé herečky a mladí herci, kteří se znovu po několika letech vtělí do postav v příběhu kluků a holek z dětského domova. Příběhu, který už diváci mohli vidět v roce 2007. Tentokrát už se ale hrdinové ocitnou v situacích, kdy mají svůj osud na svých bedrech - za branami děcáku, ve velkém běžném světě, kde to často bez pomocné ruky horkotěžko zvládají...
   Premiéra je naplánována do kutnohorského Tylova divadla na sobotní večer 24. dubna od 19.30 hodin, reprízy pak na pondělí 26. dubna ve stejnou dobu a pro žáky a studenty škol a kluky a holky z dětských domovů na ten samý den dopoledne.  
   Impuls k společnému setkání bývalých obyvatel dětského domova dal v příběhu paradoxně jejich tehdejší vychovatel. Tím, že nečekaně zemřel. A kde se většinou všichni známí sejdou? Na pohřbu. Bohužel. "Hledal jsem důvod, proč by se měli tito lidé z děcáku po několikaletém odloučení sejít. Všechno ostatní - kromě pohřbu jejich oblíbeného vychovatele - mě připadalo malicherné," zamýšlí se nad svým scénářem Václav Wendy Veselý. V "jedničce" ztvárnil vychovatele Radka Havránka. Teď se - kromě vytvoření scénáře, který musel doznat dvojích změn kvůli odstoupení dvou hereček z projektu - plně věnuje režii a všem ostatním záležitostem, spojeným s realizací představení. Jaké to je, nechat se umřít ve vlastní hře? "Hledal jsem únik, neboť hrát a ještě režírovat, vyžaduje další, třetí oči. Takhle se můžu soustředit na výkony svých herců a myslím, že to hře prospívá," svěřuje se spokojeně režisér a dodává: "A že jsem tam mrtvý? Je to jenom hra," usmívá se a jakoukoliv autobiografii se svým skutečným životem odmítá. Václav Veselý se totiž teprve až po zdárném uvedení Hvězd z děcáku nakonec stal skutečným vychovatelem a působí nyní v Dětském domově se školou v Býchorech. Osm kluků z jeho rodinné skupiny, kteří si říkají Wendyho parťáci (podle názvu filmu Dannyho parťáci) si v kusu Za branou rovněž zahrají. Dostali epizodní role v jednom z obrazů hry.
   Jak je možné takový počet odlišných a rozdílných lidí vůbec ztmelit do jedné hry? Vrstevníci herců mají přece plno práce se studiem základních, středních i vysokých škol, někdy mimo Kutnou Horu, k tomu navíc své lásky, další koníčky a kamarády, kteří chodí na diskotéky a na koncerty. "Před zahájením zkoušek jsme se domluvili, že veškeré usilí ve volném čase teď věnujeme studiu hry. Slíbil jsem všem, že si to pak vynahradíme, až bude po všem a budeme se na "výsluní slávy" těšit ze setkávání s lidmi, kteří nám drželi palce a trpěli kvůli tomu, že se jim nevěnujeme,"  hledí Wendy do blízké budoucnosti a jedním dechem dodává: "Bude mi pak asi po tom všem a hlavně po všech těch bezvadných mladých lidech plných nápadů a elánu smutno." Další pokračování Hvězd z děcáku totiž neplánuje. "Leda, že by to s těmi samými lidmi někdo udělal v době, kdy budou v důchodu - v dalším životním období," vtipkuje autor příběhu. Ale tento nápad ihned zatracuje. "Už teď jsme měli problém se opět sejít dohromady. Co teprv za padesát let. A navíc - to už tady vážně zřejmě nebudu," říká s lehkým úsměvem a s mírně zvlhlýma očima dodává, že se mu po "tomhle hezkým období" bude stýskat.
   Ve hře se kromě "starých známých" postav Adriany, Filipa, Bárbíny, Máji a Káji, Lůcy, invalidního Jáchyma, Jacka i Lindy (Monika Pravdová, Michal Pavlík, Sarah Bártů, Michaela Králiková, Karolína Šerá, Edita Horníčková, Ondřej Holý, David Horvát, Tereza Milá), objeví i nové tváře. "Pět let je docela dlouhá doba. Diváci to poznají i na skutečnosti, že všichni tak nějak tělesně dospěli a že se v životě hrdinů příběhu objeví Žofinka, "dcerka" tehdy zamilovaného párečku Adriany a Filipa. Výborně ji herecky vystihuje teprve pětiletá Nikola Vondrysová. Báru - Martinu Pechancovou, kterou ve hře role v seriálu Hvězdy z děcáku zavála do filmového světa, diváci alespoň zaslechnou. Některé podobnosti jsou sice čistě náhodné, ale někdy se od reality s životem herců příliš neliší," přemýšlí nahlas autor hry. "Svou roli v pokračování opět sehraje i "bulvární novinář" Michal Trnka. Z dalších nováčků diváci uvidí třeba Jiřího Lázňovského, který se postavil po boku svobodné matky Adriany. Nebo barmana v podání Daniela Dvořáka, který po celou hru takzvaně nesleze z placu," nechal autor a režisér nahlédnout do zákulisí příprav divadelní inscenace.
   Ta svým pojetím asi nejvíce osloví mladou generaci. Herci ale doufají, že je přijdou do hlediště podpořit i rodiče a dospělí diváci...
 
   Pokud by měl někdo z diváků obavy, že nezvládne návaznost obou - od sebe pět let vzdálených příběhů, mají aktéři hry radu: Žádný strachy, kdo neviděl "jedničku", dvojku skousne i bez toho. Navíc budou ještě před uvedením "dvojky" na pultech kutnohorských knihkupectví k dostání Wendyho Hvězdy z děcáku v knižní podobě, s barevnými fotografiemi z představení. Křest knihy, spojený s autogramiádou, se má uskutečnit na Palackého náměstí v Kutné Hoře, v knihkupectví U stříbrného groše, v úterý 30.března od 15 hodin. (V období měsíčního úplňku, aby HVĚZDY byly dobře vidět.)
    
 
Anotace:
 
ZA BRANOU
Hvězdy z děcáku 2
 
"Šance pokecat si o nelehkém prodírání světem je tady!
Přišli skoro všichni..."
 
   Tak zní malá anotace k volnému pokračování osudu kluků a holek z příběhu Hvězdy z děcáku, uvedeného v divadelní premiéře v roce 2007, v knižní podobě pak v roce 2010. Tentokrát se za dalšími osudy jeho hrdinů vypravíme už mimo brány dětského domova.
   Chvíli smutnou a chvíli veselou hru připravil na duben 2010 opět kutnohorský divadelní projekt TeenDramec v režii Václava Veselého.  
A snad se i časem objeví na pultech knihkupectví...
 
Tady je malá ochutnávka:
 
   V kavárně sedí očividně netrpělivá Adriana, hraje si s mobilem, popíjí kávu, zavolá domů, zda je s malou všechno v pořádku... Konečně! Filip přichází k baru, rychlým pohledem najde Adrianu a jde si přisednout. Sluší ji to ale, pomyslí si... Musí spolu vyřešit peníze, které se nedostávají Adrianě, jako samoživitelce a matce malé Žofinky, kterou má s Filipem. Ten se mezi tím nečekaně potká s Jurášem, klukem, s nímž teď Adriana žije, a který jí pomáhá starat se o holčičku. Filip s Adrianou se náhodně setkají s Májou, s níž také pobývali v děcáku. Ta jim řekne o nečekaném úmrtí jejich vychovatele Radka Havránka. Adriana to vidí jako šanci se opět se všemi vidět. Vždyť kde se většinou všichni známí sejdou? Na pohřbu. Bohužel.
   Přišli skoro všichni. Šance pokecat si o současném nelehkém prodírání světem po opuštění bran děcáku je tady! V kavárně při zorganizovaném srazu vzpomínají na chvíle strávené v děcáku a navazují vlastními příběhy současného života "tady" venku. A je to docela síla...
   Ale někteří prostě přijít nemůžou. Třeba Ládin. Je ve výkonu trestu. Surfaře zašili za hackrování a podvody pomocí počítačové sítě. Tehdy malá Kristýnka to nezvládla, noční můry po tragické autonehodě a smrti rodičů ji přivedly do psychiatrické léčebny. Beckham to dotáhl až do fotbalového dresu Borussie Dortmund, ale přijet bohužel nemohl. Kája a Mája jsou tady. Mája vede keramický kroužek v děcáku, kde vyrůstala. Bárbína taky přišla. Její chování ale nic moc. Zakotvila v modelingu. Má prachy, má drogy, má na alkohol. Má peníze za focení a točení. Bohužel něčeho, co můžou jen lidi nad osmnáct. Lůca na srazu nějak ne a ne zapadnout. Nemá se moc čím pochlubit. Po její tehdejší adopci má "běžný" spokojený život v rodině. To se ale nepoštěstilo třeba Beátě. A ani Sabríně. Jede v tom až po uši. Ta nepřijde stopro. Možná, že momentálně o sobě ani neví, natož o Havranovi a ostatních. Zato Evička se odmítla srazu zúčastnit. Stydí se. Každý by čekal málem paní profesorku nebo knihovnici. Omyl. Nikdo ji totiž nepodal pomocnou ruku a štěstí se jí vyhýbá. Nemá byt, peníze, práci, nikoho... Ale možná má něco, co ji může otevřít cestu do lepšího života.
   Přijdou i truchlící Jack a Havránkova dcera Linda. Je z nich fajn páreček. Nebo po tom, co Jacka tenkrát Havran adoptoval, spíš brácha se ségrou? Má se na chvíli stavit i Jáchym. Škoda, tenkrát ten svůj invalidní vozík "do stroje nehodil". Přidaly se komplikace, ale s berlemi to zvládne. Bára je fajn, že aspoň zavolala. Teď má strašně moc práce. Točí seriály, hraje v divadle a neví kam dřív.
   Bárbína se na večírku opět projevuje tak, jak je teďzvyklá. Nikoho to neudivuje. Její excesy už všichni znají z bulvárních plátků. Jeden z novinářů se dokonce dostane až dovnitř. Šmírák! Ten, co se o ně zajímal už v éře průšvihů, za které mohl Fantomas, majitel castingové agentury. Co ten tady sakra dělá?!...
   Nakonec dostane nabídku: Napsat knihu příběhů lidí z děcáku... Využije toho?
 
... To se dozvíte v pokračování příběhu na divadelních prknech i v chystané knižní podobě.
 
 
   Děkujeme předem za spolupráci při mediální propagaci tohoto ojedinělého projektu. Informace z tiskové zprávy, včetně citací, lze použít pro potřeby zpravodajství. Další informace, rozhovory s aktéry hry, případně fotodokumentace ze zkoušek inscenace lze získat po domluvě pomocí elektronické pošty wendy.art@centrum.cz, nebo telefonem na čísle 737 835585.  
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář